MONTAŻ ANTEN SATELITARNYCH

 

Montując antenę na wolnostojącym maszcie pamiętajmy, o podmuchach wiatru.
Potrafi on w niektórych wypadkach nawet wyrwać antenę (szczególnie te aluminiowe o bardzo słabych mocowaniach)
Dobierając wysokość na której będzie na dachu zainstalowana antena należy uwzględnić także poziom śniegu na dachu - w zimie wejście na dach celem odśnieżenia anteny grozi kalectwem !!!


• Wybierz miejsce instalacji anteny - powinno ono zapewniać widoczność nieba w kierunku południowym


• Zgromadź materiały i narzędzia:


- zestaw antenowy, czyli antenę z konwerterem (Dla prawidłowego odbioru zalecane są anteny o średnicy 60 - 80 cm, większa średnica anteny gwarantuje Ci lepsze parametry odbioru sygnału telewizyjnego przy zmiennych warunkach pogodowych: opady deszczu lub śniegu, silny wiatr); 


- maszt anteny lub wspornik montowany do ściany albo balustrady ,

- kabel antenowy o impedancji 75 Ω właściwy do instalacji satelitarnej,odpowiedni do użycia na zewnątrz (zalecany jest kabel z żyłą miedzianą), 

- wtyczki typu „F" najlepiej nakręcane na kabel , dobrane do średnicy kabla koncentrycznego, 


- klucze i narzędzia potrzebne do zamocowania masztu, wiertarkę z udarem i wiertła do ścian, 


- kompas, kątomierz, linijkę, 


- inne materiały - opaski do mocowania kabla lub klej, taśma izolacyjna, kołki rozporowe itp. oraz w przypadku kiedy nie ma możliwości 
wykonania otworu do przepuszczenia kabla specjalny płaski odcinek kabla ze złączami typu „F", złączki do instalacji odgromowej.


• Na zakupy wybierz się do dobrego sklepu ze sprzętem satelitarnym, sprzętem RTV lub do marketu budowlanego. 
•Poczekaj na ładną pogodę. 

 

Montaż masztu lub wspornika anteny. 
Masztem powinna być stalowa rura o średnicy zewnętrznej zalecanej w instrukcji montażu anteny (ok. 35 - 45 mm).


W sklepach z antenami satelitarnymi można zaopatrzyć się w różnego typu uchwyty do anten mocowane do muru, poziomej barierki lub słupa.
Wybierz uchwyt dostosowany do miejsca montażu.

uchwyt
 Uchwyt należy zamocować do sztywnego podłoża i bardzo solidnie, ze względu na możliwe skutki upadku anteny.


W budynkach wyposażonych w instalację odgromową maszt powinien być podłączony do niej (przewodem 50 mm2 Cu lub 80 mm2 Fe), zewnętrzne żyły przewodów antenowych połączone z masztem (przewodem 40mm2 Cu).
Powyższe wymagania dotyczące zabezpieczenia nie obowiązują, jeśli antena umieszczona jest niżej niż 2 metry od szczytu dachu i bliżej niż 1,5 metra ściany od budynku, czyli na przykład na balkonie. 


Prowadzenie przewodów. 
Przewód łączący zestaw antenowy z dekoderem telewizji na kartę o dobrej jakości długości do 30 metrów (dłuższy po zastosowaniu wzmacniaczy) nie ma wpływu na jakość odbioru.
Odradzam łączenie odcinków przewodu, chyba, że użycie specjalnej złączki umieszczanej w oknie w postaci odcinka płaskiego kabla jest jedynym sposobem doprowadzenia sygnału od anteny do wnętrza budynku.
Przewód powinien być zamocowany i poprowadzony w miejscach gdzie nie ma ryzyka potknięcia się o przewód lub jego uszkodzenia.


Unikaj powstawania nagłych zagięć przewodu. 
Jeśli konwerter jest wyposażony w specjalną uszczelkę zapobiegającą przenikaniu wody (przypomina „smoczek”), należy założyć ją na kabel najlepiej przed osadzeniem wtyczek (konwertery z rozsuwaną obudową nie wymagają uszczelki). 


Po sprawdzeniu, jaka długość kabla jest Ci potrzebna, kup odcinek z przynajmniej 3 m rezerwą. Jeśli posiadasz dłuższy kabel, skróć go dopiero po jego ułożeniu Dobre rady. 
Zobacz jak są ustawione anteny u sąsiadów. 
Twoja też powinna być skierowana tak samo, gdyż większość anten w Polsce ustawiona jest na satelitę Hot Bird .


Zapamiętaj jakiś oddalony obiekt wskazywany przez ramię konwertera lub płaszczyznę czaszy i na tej podstawie ustaw Swoją antenę.
To najpewniejszy sposób wyznaczenia kierunku własnej anteny. 
• Wskazania kompasu są zakłócane przez stalowe elementy konstrukcji budynku. Wyznacz potrzebny kierunek z miejsca oddalonego przynajmnie o kilka metrów od budynku. 


• Jeśli nie możesz skorzystać z poprzednich wskazówek spróbuj ustawić antenę w kierunku słońca o godzinie 13 czasu letniego.
• Jeśli nie złapałeś sygnału z satelity, zmień minimalnie kąt B i ponownie szukaj sygnału, poruszając anteną w kierunku poziomym. 
• Antena „patrzy" do góry pod kątem B. Daszek lub balkon powyżej mogą zasłonić sygnał z satelity. 


• Antena nie będzie odbierać sygnału z satelity zasłoniętego przez bliskie budynki lub drzewa. 


Pamiętaj o bezpieczeństwie, jeśli masz wątpliwości - wezwij instalatora