KONWERTERY

Konwertery satelitarne można podzielić na wiele sposobów - najczęstszym kryterium jest liczba wyjść.
I tak wyróżniamy konwertery:

pojedyncze (single),konwerter1

podwójne (twin),konwerter2

poczwórne (quad),konwerter3

ósemkowe (octo).konwerter4

Konwertery tego typu (twin, quad, octo) umożliwiają niezależny odbiór programów satelitarnych na 2,4 czy 8 odbiornikach. 


Istnieją także konwertery typu quattro - służą one do podłączenia multischwichy oraz konwertery monoblock - 2 w 1 czyli dwa pojedyncze konwertery zamknięte w jednej obudowie (razem z przełącznikiem diseqc) w ten sposób, że na antenie 80-90cm pozwalają na odbiór Astry i Hotbirda lub innych satelit oddalonych od siebie o ok.6 stopni. 

konwerter


Podstawowymi parametrami konwertera jest współczynnik szumów oraz wzmocnienie. Współczynnik szumów wyrażany jest w decybelach. 
Typowymi wartościami są np. 0,3db czy 0,6db. Im liczba mniejsza tym lepiej.
Należy zwrócić uwagę na mały szczegół w opisach konwerterów: Ze względów marketingowych producenci prześcigają się sami w pomysłach jak zapisać współczynnik szumów.


I tak można przy liczbie decybeli spotkać różne skróty, np. typ, min, max. 
Charakteryzują one te wielkości jako typowe, minimalne czy maksymalne.
Kolejną ważną wartością jest wzmocnienie konwertera: Wartość ta powinna mieścić się w przedziale 45-65dB.
Ważne jest by wzmocnienie w całym paśmie było mniej więcej równe (wahania do 8db).

 

Na rynku można dostać wiele modeli konwerterów. Warto wspomnieć o tym, że do anten parabolicznych stosuje się nieco inne konwertery niż do offsetów.
Najczęściej kupuje się konwertery zintegrowane. Warto pamiętać, że można dostać także konwertery bez promiennika (kupuje się go osobno - istnieją modele z regulacją, dzięki której można uzyskać optymalne wyniki dla danej anteny)
Dobierając konwerter warto popatrzyć na wielkość jego promiennika. Np. Wiadomo, że zeza można stawiać już na antenach 70cm, chociaż są to warunki ekstremalne.


W takim wypadku należy zaopatrzyć się w konwertery z bardzo małymi promiennikami, gdyż inaczej nie ustawi się zeza (przy antenie 90cm zwykłe konwertery się prawie że stykają).