RODZAJE ANTEN:

 

Satelitarne:

 

Najbardziej widoczną częścią instalacji satelitarnej jest oczywiście antena.
Istnieją dwa podstawowe typy anten: paraboliczne i offsetowe.
Anteny paraboliczne wcelowuje się bezpośrednio w satelitę.
Zapewniają zazwyczaj większe wzmocnienie sygnału niż anteny offsetowe.
Mają jednak tą wadę, że raczej nie powinno się na nich zakładać zeza. 
Jeżeli popatrzymy trochę na antenę paraboliczną i w myślach poprowadzimy wiązkę sygnału satelitarnego to łatwo dojdziemy do wniosku, że konwerter zasłania kawałek sygnału i tworzy cień na powierzchni anteny.
Ważne jest więc by parabole miały odpowiednie duże rozmiary, pozwalające zrekompensować straty sygnału zasłoniętego przez konwerter.

antena1

 

Anteny paraboliczne stawiają także mniejszy opór wiatrowi, co jest w miarę ważne, jeżeli antenę zamierzamy zamontować na otwartej przestrzeni. 
Anteny offsetowe pozbawione są tych wad.

 antena

Anteny satelitarne najczęściej wykonuje się ze stali, aluminium bądź epoksydu. 
Anteny stalowe są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż anteny aluminiowe.


Mają jednak tą wadę, że z sporo ważą i z czasem rdzewieją. Ważne jest żeby antena była solidnie ocynkowana (dotyczy to także zamocowania) i pomalowana proszkowo - na pewno przedłuży to jej żywot.

 

Naziemne:

 

Wyróżniamy dwa rodzaje anten: pokojowe i montowane na zewnątrz.

Antena pokojowa, choć na pewno jest bardziej estetyczna i łatwiej ją zamontować, sprawdzi się niestety w niewielu przypadkach. Nie dajmy się więc nabrać sprzedawcom zachwalającym takie rozwiązanie. Aby taka antena spełniała swoje zadanie, należy spełnić kilka warunków.

Przede wszystkim musi być zamontowana odpowiednio wysoko – jeśli więc nasze osiedle lub miejscowość położone jest nieco niżej np. w dolinie, to możemy zapomnieć o prawidłowym odbiorze sygnału z takiego odbiornika.

Istotne są także wszystkie naturalne przeszkody – wysokie drzewa i budynki, które mogą uniemożliwić nam oglądanie telewizji cyfrowej. Ważna jest też odległość od nadajnika – powyżej 10 km od niego, anteny te w zasadzie stają się bezużyteczne.             Równie ważny jest fakt, że antena pokojowa odbiera zbyt słaby sygnał, by móc oglądać telewizję na więcej niż jednym odbiorniku. Jakiekolwiek próby wzmacniania sygnału nie mają zwyczajnie sensu, bo i tak będzie on słaby i „zaszumiony". Jeżeli więc będziemy go modyfikować, to tylko pogorszy sprawę

Anteny zewnętrznedużo skuteczniejszym rozwiązaniem niż anteny pokojowe. Sygnał nadawany cyfrowo nie może być ani za silny, ani zbyt słaby. Nie może również zawierać błędów. Dobrym odbiorem telewizjimożna cieszyć się tylko przy minimalnej liczbie błędów. Przy sygnale analogowym, w przypadku spadku jakości sygnału, program zaczyna „śnieżyć", a telewizja cyfrowa po prostu przestaje być dostępna.

Najlepszym wyjściem dla mieszkańców domków jednorodzinnych, gdzie działa kilka różnych odbiorników, będzie zatem postawienie masztu telewizyjnego z zestawem kilku anten. Pozwoli to wszystkim użytkownikom cieszyć się niezakłóconym obrazem w najwyższej jakości.